Ugen byder på to forskellige, men spændende begivenheder. Du kan kaste dig ud i en oplevelse med AI-drevet udvikling ved en live buildathon, eller finde vej til en hjertevarm aften, der sætter fokus på det at blive ældre.
Hvis du har en god idé til en hjemmeside eller software, men mangler evnerne til at kode, er der godt nyt. Kom til Vibe Coding Buildathon på Bjert Gamle Brugs, hvor du kan opleve coding på en helt ny måde. Arrangementet tager dig med på en rejse ind i AI-drevet udvikling ved hjælp af Lovable, hvor du kan se, hvordan man bygger et produkt live – og endda få lov at arbejde på din egen idé.
Tidspunkt: Tirsdag 6. oktober 2026, kl. 19
Sted: Bjert Gamle Brugs, Vesterløkke 5, 6091 Bjert
Entré: Fri entré
Tilmelding: Opret din bruger på forhånd på Lovables hjemmeside
Torsdag aften inviterer Sdr. Bjert Centralskole til et hjertevarmt og humoristisk foredrag med Gunhild Weisberg. Med overskriften "At blive ældre er ikke en straf - det er et privilegium" vil hun give et inspirerende indblik i, hvordan man med livsmod og taknemmelighed kan leve et rigt liv i alderdommen. Kaffe og kage serveres, så husk at medbringe en kop.
Tidspunkt: Torsdag 8. oktober 2026, kl. 19
Sted: Sdr. Bjert Centralskole, Engløkke 5 C, Agtrup, 6091 Bjert
Entré: 120 kr
Tilmelding: Ingen information om tilmelding
Opret din begivenhed her for at få dine arrangementer vist.
Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenhederne kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek begivenheden inden du tager afsted.