ORIS Tandlægerne udvider klinikken i Koldingbiblioteket med nye lokaler og venteområde

Foto: Kolding Kommune.
dato

ORIS Tandlægerne udvider med nye lokaler i Koldingbiblioteket, mens Bæredygtighedshuset flyttes til nye rammer. Ændringerne forventes færdige i forsommeren 2026.

ORIS Tandlægerne og Koldingbibliotekerne ligger allerede i dag side om side i det store bygningskompleks mellem Banegårdspladsen og Slotssøen i Kolding, hvor også Hotel Kolding har til huse. Fremover får tandlægeklinikken endnu mere plads, når den overtager det bagerste, østlige hjørne af biblioteket, hvor Bæredygtighedshuset i dag holder til.

Kolding Kommune har indgået en aftale med ORIS Tandlægerne, der lejer et område på 93 kvadratmeter. Her får klinikken mulighed for at udvide med reception, kontor og personalerum. Patienterne vil kunne vente i et åbent fællesområde, som deles med bibliotekets gæster. Området indrettes således, at det fremover kan bruges af alle besøgende på biblioteket.

Efterspørgslen på tandlægeklinikken har gennem årene været stigende, og udvidelsen giver flere behandlingspladser samt et nyt venteområde. Udnyttelsen af lokalerne sker som et led i Kolding Kommunes bestræbelser på at skabe en mere bæredygtig anvendelse af de kommunale kvadratmeter midt i byens centrum.

Bæredygtighedshuset, som i dag rummer kontorfaciliteter og udstilling, flyttes til et andet hjørne af biblioteket, hvor der nu er mødelokaler. Disse mødelokaler genetableres på 1. sal, og der indrettes studiepladser i bibliotekets kælder. Al ombygning betales af ORIS Tandlægerne, mens biblioteksejeren Kolding Kommune står for de øvrige flytninger. Jens Holms Biblioteksfond, som er medejer af Koldingbibliotekerne, har godkendt projektet.

Planen er, at både Bæredygtighedshuset og tandlægeklinikken er rykket på plads i de nye rammer i forsommeren 2026.

https://www.kolding.dk/om-kommunen/nyhedsarkiv/tandlaeger-rykker-ind-i-et-hjoerne-af-biblioteket-i-kolding

Kilde: Kolding Kommune